Markus Werner

Na zboczu

Przełożył Ryszard Turczyn
Polski Instytut Wydawniczy, Warszawa 2005, 159 stron.
(wydanie oryginalne: Am Hang, S. Fischer Verlag, Frankfurt am Main 2004.)


Młody adwokat, specjalista od rozwodów, Thomas Clarin cieszy się z perspektywy spędzenia spokojnego zielonoświątkowego weekendu w swoim letnim domku w szwajcarskim Tessinie, gdzie zamierza napisać artykuł zamówiony przez branżowe pismo. Pierwszego wieczoru spotyka na tarasie hotelowej restauracji starszego mężczyznę o nazwisku Loos, trochę dziwacznego, może nawet niezbyt zdrowego psychicznie. Rozprawiają do późna w nocy, a ich rozmowa zaczyna dotykać coraz bardziej prywatnych, ba, intymnych spraw i rozwija się w barwną, fascynującą debatę o intrygującej wewnętrznej dynamice, której ani Clarin ani czytelnik nie potrafią się oprzeć. Rok wcześniej w niejasnych okolicznościach Loos utracił ukochaną, wręcz ubóstwianą żonę i po tej stracie nie może odnaleźć się w znienawidzonym przez siebie świecie, Clarin natomiast żyje łatwo i czerpie z życia pełnymi garściami. Trudno wyobrazić sobie bardziej różniących się od siebie ludzi. Dopiero później okaże się, jak niebezpiecznie wiele ich ze sobą łączy.

Bohaterowie debiutanckiej powieści Markusa Wernera Zündels Abgang (1984) odwracają się od swoich zawodów. Werner opisuje lakonicznie i z humorem dzień powszedni widziany ich oczyma. Przy tej okazji powstaje mnogość precyzyjnie wykalkulowanych scenek i epizodów, w których świat, będący wysoce nieprzyjazny dla powieściowych postaci Wernera, objawia się nam w swoich przerysowanych, niekiedy komicznych szczegółach. Do najbardziej znanych powieści Wernera należą Bis bald (1992), Festland (1996), Der ägyptische Heinrich (1999) oraz Na zboczu (2004, Am Hang).


Foto: Jürgen Bauer

Markus Werner urodził się w roku 1944 w Eschlikon (Szwajcaria). Studiował w Zurychu germanistykę, filozofię i psychologię, w roku 1974 doktoryzował się z twórczości Maksa Frischa. Do roku 1990 uczył w gimnazjum, obecnie utrzymuje się z pisarstwa.
Za swoją twórczość uhonorowany został licznymi nagrodami, m.in. stypendium Fundacji Jürgena Ponto (1984), Alemańską Nagrodą Literacką (1990), Bodeńską Nagrodą Literacką (1995), Nagrodą Literacką Jury Listy Bestsellerów Rozgłośni Südwestfunk (1995), Nagrodą im. Hermanna Hessego (1999), Nagrodą im. Johanna Petera Hebla Badenii-Wirtembergii (2002) oraz Nagrodą im. Fryderyka Schillera (2005).

projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt