David Wagner

Przeszczepione życie

Książka ukazała się w przekładzie Agnieszki Walczy nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w marcu 2017 roku. 253 strony.
(Wydanie oryginalne: Leben, Rowohlt Verlag, Reinbek bei Hamburg 2013)


Przeszczepione życie to historia śmiertelnie chorego młodego mężczyzny, którego uratować może jedynie przeszczep wątroby. Nie jest to ani powieść w klasycznym sensie, ani pamiętnik - choć wiemy, że autor w wieku 36 lat przeszedł transplantację wątroby, a jego bohater, "pan W." prowadzi narrację w pierwszej osobie. 277 miniatur, dwiema szarymi kartkami rozdzielonych na czas "przed" i "po", daje nam wgląd w fascynujący świat człowieka, którego choroba postawiła przed najtrudniejszym wyborem. "Czy często się zdarza, że ktoś zaoferuje ci przedłużenie życia?". Czy ma podjąć ryzyko, by móc nadal żyć dla swojego dziecka?

Ale Przeszczepione życie jest czymś znacznie więcej, niż tylko przejmującą kroniką choroby. Bohater, przykuty do łóżka na wiele miesięcy, utrwala w swoich zapiskach obserwacje ze szpitalnej rzeczywistości, jawiącej się jako samowystarczalny kosmos, myśli - także te dotykające najistotniejszych kwestii, wspomnienia (a może sny?) o kobietach i podróżach. Zastanawia się też, jaki człowiek umarł, aby on mógł żyć dalej, być może jako ktoś inny niż dotychczas.

To książka o definiowaniu własnej tożsamości, o wzajemnych relacjach ciała i ducha. Chora wątroba wywiera ogromny wpływ na psychikę bohatera, postępujące zatrucie organizmu wywołuje zaburzenia świadomości, stan zawieszenia pomiędzy światami. Wraz z nową wątrobą bohater staje się chimerą, genotypowo nie jest już wyłącznie tym, kim był, jest teraz również osobą dawcy, bo w następstwie przeszczepu zmieniła się także rodząca świadomość biochemia. Czy teraz śni cudze sny? Doznaje nieznanych wcześniej uczuć? Czy stał się nowym, ulepszonym i uzupełnionym człowiekiem?

Obrazy, sekwencje, migawki, zawarte w tej książce, przy całej swej barwności i różnorodności składają się na niezwykle przemyślaną formę. Autor nie stroni przy tym od autoironii i jest jak najdalszy od ekshibicjonizmu, ckliwego sentymentalizmu czy patosu.


Foto: Strombomboli

David Wagner, ur. w 1971 roku w Andernach, studiował literaturoznawstwo i historię sztuki w Bonn, Paryżu i Berlinie, gdzie obecnie mieszka.

Zadebiutował w 2000 roku powieścią Meine nachtblaue Hose. Dotychczas opublikował m. in. zbiór opowiadań Was alles fehlt (2002), sześć powieści, m. in. Vier Äpfel, nominowaną do nagrody Deutscher Buchpreis, i Spricht das Kind (obie w 2009 roku) oraz tomiki poezji i prozy, opowiadania, felietony i zbiory esejów. Otrzymał szereg nagród, w tym za powieść Przeszczepione życie, która w 2013 roku uhonorowana została Nagrodą Targów Lipskich, a rok później uznana za najlepszą współczesną obcojęzyczną powieść roku w Chinach.

projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt