Tim Staffel

Terrordrom

Przełożył Ryszard Turczyn.
Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2006, 176 stron.
(wydanie oryginalne: Terrordrom, Ammann Verlag Zürich 1998)


Przełom roku 1999/2000 w skutym mrozem Berlinie. To wynik globalnej zmiany klimatu. Miasto jest sparaliżowane, nic nie działa, dzielnice terroryzują bandy zdesperowanych mieszkańców. Doprowadzony do ostateczności młody człowiek układa przesycone nienawiścią manifesty, które podpisuje literą "V" i rozrzuca anonimowo po klatkach schodowych, wkłada ludziom do skrzynek, rozsyła do mediów.
Cały czas pozostaje nieznany, ale jego manifesty powoli przenikają do szerokiej opinii i "V" staje się postacią kultową, a jego słowa wywołują eskalację brutalności. Zostaje ogłoszony stan wyjątkowy. Tom, bezwzględny gospodarz jednego z talk shows, wpada na pomysł spacyfikowania przemocy, poprzez wydzielenie centralnej części miasta na tytułowy "terrordrom", coś w rodzaju koszmarnego lunaparku, w którym wszystko jest dozwolone, bo rządzi tu prawo pięści. Za opłatą każdy może wejść do "terrordromu" i stanąć do walki o przetrwanie na oczach telewidzów, bo te zapasy na śmierć i życie telewizja transmituje na żywo.
Terrordrom to znakomita i drapieżna postmodernistyczna powieść z barwnym kalejdoskopem kalekich emocjonalnie postaci, skupiająca jak w soczewce problemy dzisiejszego świata, pozbawionego trwałych wartości. To infernalna metafora społeczeństwa, które zawsze i niezmiennie szuka trwałego punktu oparcia, ale z braku właściwych często wybiera fałszywe autorytety.


Foto: www.formvorrat.de

Tim Staffel (ur. 1965) studiował teatrologię m.in. u Andrzeja Wirtha w Giessen. Od roku 1993 mieszka w Berlinie, zajmując się literaturą, pisaniem i inscenizowaniem sztuk teatralnych, organizowaniem performance'ów z udziałem muzyków hiphopowych, współpracuje też m.in. z dziennikiem "Die Zeit". Terrordrom to jego pierwsza powieść - wydana w 1998 roku wywołała sporo szumu swoją oryginalną formą i pomysłem, doczekała się też głośnej inscenizacji teatralnej. W roku 2000 wyszła druga powieść Staffela, zatytułowana Heimweh, kolejna, pod tytułem Rauhfaser, ukazała się w roku 2002.

Recenzje:

1.

projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt