Christoph Simon

Franz albo Dlaczego antylopy biegną jedna obok drugiej

przekład Ryszard Turczyn,
Wydawnictwo Jacek Santorski Warszawa, maj 2005, 184 s.
(wydanie oryginalne: Franz oder Warum Antilopen nebeneinander laufen
bilgerverlag Zürich 2001)


Franz albo Dlaczego antylopy biegną jedna obok drugiej to opowieść przerośniętego, 21-letniego gimnazjalisty, który zostając sobie od czasu do czasu na drugi rok w tej samej klasie, leniwie idzie przez życie w przekonaniu, że "człowiekowi niewiele trzeba do szczęścia, wystarczy jakieś schowanko, dobra trawka, rozmowa z samym sobą i obietnica, że wszystko zostanie tak jak jest". Franz nie życzy sobie żadnych zmian, najchętniej przez całe życie byłby gimnazjalistą, marzy mu się wręcz, żeby umrzeć jako "bezużyteczny, niekompetentny zawodowy gimnazjalista", ponieważ ten okres w życiu kojarzy mu się z beztroską, radością i dobrym samopoczuciem. Z kolei dorosłość to dla niego konieczność bycia pożytecznym, produktywnym i czynnym, a takie powinności napawają go lękiem i frustracją. Jego zdaniem świat dorosłych to świat, do którego nikt nie wprowadza się z własnej woli, chyba że ma nie po kolei w głowie.

Pozornie niewiele się dzieje, ot, codzienność sfrustrowanego outsidera, który zabija tylko czas nudnymi zajęciami szkolnymi i pozaszkolnymi, spotyka się z galerią podobnych sobie typów, prowadzi jałowe rozmowy, wikła się w konflikty z rodzicami, zmaga się z problemami szkolnymi i rodzinnymi i pogrąża w smutnych refleksjach nad życiem i sposobami bezproduktywnego i nijakiego, lecz bezpiecznego jego spędzenia. Brak jakichkolwiek planów na przyszłość, a nawet więcej: negacja przyszłości, co zwalnia z planowania cokolwiek na hipotetyczny czas "po maturze", który to moment odsuwa się jak najdalej w czasie. A jednak w tym pozornym braku jakichkolwiek zdarzeń, zawiera się przeogromne, choć nieuświadamiane sobie przez bohatera pragnienie wyrwania się z tego marazmu, pragnienie odnalezienia jednak jakiegoś celu, który byłby w stanie przydać barw monotonnemu życiu.

Christoph Simon ur. 1972 roku w Bernie, debiutował powieścią Franz albo Dlaczego antylopy biegną jedna obok drugiej, która sytuuje się w nurcie powieści pokoleniowych o rozterkach młodych ludzi na progu dorosłości i lęku przed wzięciem na siebie pełnej odpowiedzialności za swoje działania. Przyniosła mu duży rozgłos i uznanie, porównywano ją m.in. z Buszującym w zbożu Salingera. Zbierał doświadczenia życiowe podczas licznych podróży m.in. po Izraelu, Jordanii, Egipcie, Polsce, Ameryce Południowej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jest także autorem wydanej w 2003 r. powieści Luna Llena, opowiadającej o ludzkim cieple, przyjaźni i małym szczęściu. W 2005 r. ukazała się jego "powieść łotrzykowska" Planet Obrist.

projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt