Jürg Schubiger

Kiedy świat był jeszcze młody

Ilustracje: Rotraut Susanne Berner

Książka ukazała się w przekładzie Emilii Bielickiej w maju 2007 roku nakładem Oficyny Wydawniczej "Atut" we Wrocławiu, 184 s.
(wydanie oryginalne: Als die Welt noch jung war. Verlag Beltz & Gelberg, Weinheim und Basel 1995)


Czy swoje opowieści, zebrane w tomie Kiedy świat był jeszcze młody, Jürg Schubiger pisze dla młodzieży czy dla dorosłych? "Tkacz opowieści-dywanów", jak kiedyś określił sam siebie, opowiada zarówno dla jednych jak i drugich, opowiada o początkach i prowokuje do nowych odkryć, w swoich krótkich opowiastkach dokonuje często niespodziewanych zwrotów i rozwiązuje zagadki w sposób, którego Czytelnik nie śmiałby się nawet domyślać. Potrafi też być lakoniczny i wieloznaczny, w trzech krótkich zdaniach opowiadając wielką historię: "Cebula, rzodkiew i pomidor nie wierzą, że istnieje coś takiego jak dynia. Uważają ją za czcze przypuszczenie. Dynia milczy i rośnie dalej".

Opowieści z tomu Kiedy świat był jeszcze młody traktują o rzeczach tajemniczych, o zwierzętach i imionach. Czytając i wracając ponownie do tej lektury wyrywani jesteśmy z rutyny codzienności, by zdziwieni i szczęśliwi stwierdzić, że to, co fantastyczne, często jest na wyciągnięcie ręki. Świat i jego bieg zaczynamy postrzegać w sposób nowy i odmienny, czytając te opowieści udajemy się w odkrywczą podróż, w której opowieściom przepięknie towarzyszą i przepięknie je interpretują ilustracje malarki i graficzki Rotrauty Susanne Berner.


Foto: Andreas Wolfensberger

Jürg Schubiger urodził się w roku 1936 w Zurychu. Początkowo pracował jako ogrodnik i robotnik leśny, przygotowując się samodzielnie do matury. Studiował potem germanistykę, psychologię i filozofię. Studia zakończył pracą magisterską na temat Przemiany Franza Kafki. Wybrał ten temat, ponieważ - zanim podjął decyzję - postawił sobie pytanie: "U którego autora interesuje mnie każde zdanie?". I tak jego wybór padł na Kafkę. Dlatego też niekiedy nazywa się go "Kafką literatury dziecięcej". Po studiach Schubiger pracował początkowo w wydawnictwie pedagogicznym swego ojca. Kształcił się w dziedzinie terapii indywidualnej i grupowej, dzisiaj pisze książki i pracuje jako psychoterapeuta w Zurychu i Tessinie.
Jürg Schubiger znany jest przede wszystkim jako autor książek dla dzieci i młodzieży. Obok Kiedy świat był jeszcze młody nieustającym powodzeniem cieszą się zwłaszcza Wo ist das Meer? (2000) oraz skromna i ironiczna Geschichte von Wilhelm Tell (2003). Schubiger otrzymał liczne nagrody w kategorii literatury dziecięcej, m.in. Schweizerischer Hörspielpreis (1996), Schweizer Jugendbuchpreis (1996), Deutscher Jugendliteraturpreis (1996) oraz holenderską nagrodę Zilveren Griffel (1997).

Recenzje:

1.

Magda Cembrzyńska, Kolorowy nonsens, "Nowe Książki", nr 11/2007

projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt