Ralf Rothmann

Młode światło

Książka ukazała się w przekładzie Barbary Tarnas nakładem Oficyny Wydawniczej "Atut" w maju 2008 r., 183 s.
(wydanie oryginalne: Junges Licht, Suhrkamp Verlag, Frankfurt am Main, 2004)


Tematem książki są dzieje niedoli i dojrzewania dwunastoletniego chłopca o imieniu Julian z górniczej rodziny w Zagłębiu Ruhry. Julian musi znosić nauczyciela, który go bije, matkę, która spuszcza mu lanie, chłopaków, którzy zabijają mu królika. Znosi właściciela domu, który molestuje go seksualnie, znosi lolitkowatą sublokatorkę Marusię, która uraża i prowokuje jego wstydliwie budzące się popędy. Musi też znieść coś najgłupszego, co może się przydarzyć chłopakowi w czasie letnich wakacji, mianowicie przesiedzieć je samotnie w domu.

Matka Juliana jedzie z jego siostrą do dziadków. Ojciec pracuje, śpi lub milczy. Julian, jeśli tylko znajdzie coś w lodówce, przygotowuje mu kanapki i butelkę z piciem do pracy pod ziemią. Staje się świadkiem zdrady małżeńskiej, rodzina musi opuścić dawne mieszkanie, ale wraz z tą wyprowadzką kończy się też dzieciństwo i zaczyna zupełnie nowy etap życia.

Ralph Rothmann prowadzi narrację tej powieści edukacyjnej precyzyjnie i z umiarem. Nie przeładowuje opowieści środkami retorycznymi i nie upiększa jej. Nigdy nie popada w społeczny kicz czy patos. Świat dorastającego chłopca ukazuje w całej jego złożoności, jednocześnie przed naszymi oczami pojawia się autentyczny obraz specyficznego środowiska, zanurzonego w kołtuństwie lat sześćdziesiątych.


Foto: Sven Paustian

Ralph Rothmann urodził się w roku 1953 i dorastał w Zagłębiu Ruhry. Początkowo chodził do szkoły budowlanej. Od roku 1976 mieszka w Berlinie. Tematem jego po części autobiograficznych powieści są sytuacje życiowe, typowe dla drobnomieszczańskich i proletariackich środowisk współczesnych Niemiec. Powieść Młode światło stanowi kontynuację jego trylogii z Zagłębia Ruhry, na którą składają się powieści Stier (1991), Wäldernacht (1994) oraz Milch und Kohle (2000). Inne jego powieści to Flieh, mein Freund (1998) i Hitze (2003). Wydał też kilka tomów opowiadań. Krytycy jednogłośnie chwalili Młode światło jako "charakteryzującą się wielkim wyczuciem i niesłychanym bogactwem całościową wizję, która nie traci siły wyrazu nawet wtedy, gdy mówi o epizodycznych miejscach i postaciach".

Ralph Rothman jest laureatem licznych nagród, m.in. Nagrody im. Hermanna Lenza (2001), Nagrody Literackiej im. Wilhelma Raabego (2004) oraz Nagrody im. Heinricha Bölla (2005).

Recenzje:


1.

Marek Radziwon, Dzieciństwo w RFN-ie, Gazeta Wyborcza, 21.10.2008.

projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt