Michael Roes

Dawid Kanchelli

Książka ukazała się w przekładzie Marii Skalskiej nakładem warszawskiego Wydawnictwa Sic! w maju 2006 roku, 280 s.
(wydanie oryginalne: David Kanchelli, Berlin Verlag, Berlin 2001)


Dawid Kanchelli, uznany dyplomata w służbie "Unii", powraca z misji na obszarze "Ligi" jako człowiek zbuntowany przeciwko politycznemu kierownictwu swego kraju. Czeka go proces o zdradę stanu. Jego brat Efraim jako prezydent Unii bez najmniejszego trudu mógłby go ułaskawić. Zaglądając mu niejako przez ramię, czytelnik studiuje akta procesowe oraz dzienniki podróży Dawida. Roes konstruuje państwo, w którym zapanowała demokracja chrześcijańska, państwo, którego stolica nosi nazwę Corpus Christi i które jednocześnie ledwie skrywa swą despotyczną naturę, wprowadzając prohibicję, dyskryminację i oficjalnie usankcjonowaną jedność wiary. W "Lidze" z kolei panują chaos i nędza, pozostawione przez dawnych kolonialnych władców.

Roes kreuje dwubiegunowy świat, w którym z pozorną precyzją oddzielone są od siebie jasność i mrok, bogactwo i nędza. Lecz tożsamość jego bohaterów tylko na pozór jest trwała i ustalona. "Dobro, w które popadamy, w niczym nie różni się od zła. To, co jest, równie dobrze mogłoby być inne", czytamy pod koniec powieści. O życiu wewnętrznym Dawida Kanchellego jego brat Efraim dowiaduje się wyłącznie z jego dzienników, które stanowią materiał dowodowy w procesie oraz z protokołów rozpraw sądowych. Kim jest człowiek? Zagadką poskładaną z tego, jak widzą go inni.


Foto: Stefan Korte

Michael Roes, urodzony w roku 1960 w Westfalii, studiował psychologię, filozofię i germanistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, gdzie w roku 1985 uzyskał dyplom z psychologii. W latach 1985-1989 był asystentem reżysera oraz asystentem kierownika literackiego berlińskiej Schaubühne i monachijskich Kammerspiele. Następnie odbył podróż studyjną na pustynię Negew. W roku 1991 uzyskał tytuł doktora filozofii, pisząc pracę na temat Izaaka i ofiary z syna. W latach 1993-1994 zbierał materiały na pustynnych obszarach Jemenu, swoje etnologiczne obserwacje przetworzył w powieści Rub' al-Khali. Kolejne podróże badawcze zawiodły go do Stanów Zjednoczonych i Afryki.

Twórczość Michaela Roesa obejmuje powieści, wiersze, sztuki teatralne, słuchowiska i scenariusze filmowe. Obok różnego rodzaju stypendiów twórczych Roes otrzymał w roku 1997 Nagrodę Literacką Miasta Bremy.

Recenzje:

1.

2.
3.
Beata Pieńkowska, "Rozbójnik, a nie żandarm", Nowe Książki, 9/2006
4.
b.k., Michael Roes David Kanchelli, Studium, 5/2006
projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt