Christoph Ransmayr

Cesarski zegarmistrz

Powieść ukazała się w przekładzie Jacka St. Burasa nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w październiku 2018 roku. 269 stron.
(Wydanie oryginalne: Cox oder Der Lauf der Zeit. S. Fischer Verlag, Frankfurt am Main 2016)


Słynny angielski zegarmistrz Alister Cox udaje się w towarzystwie trzech współpracowników do Chin na zaproszenie cesarza Qiánlónga, najpotężniejszego człowieka na ziemi, wielbiciela i kolekcjonera zegarów, aby konstruować dla chińskiego monarchy czasomierze, jakich jeszcze nie widział świat. Osiemnastowieczne Chiny to dla Europejczyków kraina pełna niezwykłych uroków, ale i tajemnic i czyhających wszędzie zagrożeń. Najmniejsze uchybienie niezliczonym nakazom i zakazom, wydawanym przez niewidzialnego władcę, grozi nieobliczalnymi konsekwencjami. W tej egzotycznej scenerii Cox, który przyjął zaproszenie chińskiego monarchy, bo szuka zapomnienia po stracie ukochanej córeczki i załamaniu się psychicznym żony, próbuje sprostać niezwykłym, coraz to nowym zamówieniom cesarza. Wreszcie chiński władca wydaje mu polecenie skonstruowania "wiecznego zegara", który bez udziału człowieka będzie mierzył czas po kres świata - będzie mierzył wieczność.

Cesarski zegarmistrz to niezwykła, barwna opowieść, obfitująca w sceny pełne uroku i do głębi wzruszające, ale niekiedy także niebywale okrutne, opowieść o dążeniu do zgłębienia istoty czasu i próbach przezwyciężenia jego przemijania. To opowieść o nieuchronnym i bezpowrotnym odchodzeniu w przeszłość tych, których kochamy, tego, co nas otacza, i wreszcie nas samych i o rozpaczliwych próbach powstrzymania tego nieubłaganego procesu. Christoph Ransmayr w sposób jak zawsze niezmiernie atrakcyjny i z wielką wrażliwością przedstawia w tej wyjątkowej książce bodaj podstawowy problem ludzkiej egzystencji: dramat nieuchronności naszego przemijania i dramat świadomości tego procesu. Nawiązuje tym samym do swojej wczesnej, poświęconej Owidiuszowi powieści Ostatni świat i do jej przesłania: Nic nie zachowa swojej postaci.


Foto: Magdalena Weyrer

Christoph Ransmayr urodził się w 1954 roku w Wels w Górnej Austrii. Studiował filozofię i etnologię. Od początku lat dziewięćdziesiątych wiele podróżował po świecie (sam określa się mianem "półkoczownika"), co znalazło wyraz w licznych książkach, takich jak Der Weg nach Surabaya (1997, Droga do Surabayi) czy Die Verbeugung des Riesen (2003, Pokłon olbrzyma). Jego powieści: Die Schrecken des Eises und der Finsternis (1984, Okropności lodu i mroku), Die letzte Welt (1988, wyd. pol. Ostatni świat, przeł. Jacek St. Buras, Wydawnictwo Sic! 1998), Morbus Kitahara (1995, wyd. pol. Morbus Kitahara, przeł. Sława Lisiecka, PIW 2003), Der fliegende Berg (2006, wyd. pol. Latająca góra, przeł. Jacek St. Buras, PIW 2007), przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Jego twórczość przyniosła mu wiele nagród, m. in. Wielką Nagrodę Literacką Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych (1992), nagrodę im. Franza Kafki (1995), Europejską Nagrodę Literacką "Prix Aristeion" (1996, za powieść Morbus Kitahara), nagrodę Premio Letterario Internazionale Mondello (1997), nagrodę im. Friedricha Hölderlina miasta Bad Homburg (1998), nagrodę im. Bertolda Brechta (2004), nagrodę im. Heinricha Bölla (2007). Za wydany w 2012 roku Atlas lękliwego mężczyzny uhonorowany został dwa lata później nagrodą literacką im. Theodora Fontane, a w 2015 roku dwiema ważnymi nagrodami francuskimi, Prix Jean Monnet de Littérature Européenne i Prix du Meilleur livre étranger. W 2018 roku otrzymał - oprócz wielu innych - nagrodę im. Kleista.

Recenzje:

1.
2.
http://www.oczytanyfacet.pl/cesarski-zegarmistrz-christoph-ransmayr-recenzja/
3.
https://www.wywrota.pl/ksiazka/60257-cesarski-zegarmistrz-christoph-ransmayr-.html
4.
https://skrytkamagdaleny.com/2018/12/09/piekna-opowiesc-koniec-roku-czyli-cesarski-zegarmistrz/
5.
http://dodziela.com.pl/2019/01/25/cesarski-zegarmistrz-christoph-ransmayr/
6.
http://cuddle-up-with-a-good-book.blogspot.com/2018/11/cesarski-zegarmistrz-christoph-ransmayr.html
7.
https://szczere-recenzje.pl/jak-szybko-uplywa-czas-cesarski-zegarmistrz-christoph-ransmayr/6921/
8.
http://www.kulturatka.pl/2019/01/18/cesarski-zegarmistrz-recenzja/
9.
http://www.miesiecznik.znak.com.pl/jak-szybko-uplywa-czas-cesarski-zegarmistrz/
projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt