Katia Petrowska

Może Estera.

Książka ukazała się w przekładzie Urszuli Poprawskiej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w październiku 2015 roku. 271 stron.
(Wydanie oryginalne: Vielleicht Esther. Geschichten, Suhrkamp Verlag, Berlin 2014)


Czy babka ojca, która w 1941 roku została sama w zajętym Kijowie, naprawdę miała na imię Estera? Kto pomógł jej, niemogącej już chodzić, zejść po schodach na dół? Kto słyszał jej słowa, kiedy na ulicy z pełną ufnością odezwała się po żydowsku do niemieckich żołnierzy? I gdy żołnierze zastrzelili babuszkę "z niedbałą rutyną" - kto stał w oknie i patrzył?
Katia Petrowska podąża za ludźmi, którzy niczym duchy snują się w jej niepewnej pamięci: za studentem Judaszem Sternem, swoim stryjecznym dziadkiem, który w roku 1932 dokonał zamachu na radcę niemieckiej ambasady w Moskwie; za bratem Sterna, rewolucjonistą z Odessy, który przyjął konspiracyjne nazwisko Petrowskij; czy za "Szymonem Słyszącym", który w XIX wieku założył w Warszawie dom sierot dla głuchoniemych żydowskich dzieci.
Kto zaświadcza o prawdziwości naszej historii? Jak się opowiada o czymś, czego się nie wie? po niemiecku, w języku ludzi niemych, jak nazywa się on po rosyjsku? W epizodach, które składają się na siedem rozdziałów książki, Katia Petrowskaja opisuje swoje wyprawy do miejsc zdarzeń, ratuje przed zapomnieniem fragmenty wspomnień i ukazuje postaci, których twarzy nie można już rozpoznać. Niedowierzanie, skrupuły i zmysł komizmu przenikają każde zdanie jej poruszającej książki.


Foto: Heike Steinweg

Katia Petrowska urodziła się w 1970 roku w Kijowie, studiowała literaturoznawstwo w Tartu (Estonia), doktoryzowała się w Moskwie. Od 1999 roku mieszka w Berlinie i współpracuje jako dziennikarka z rosyjskimi i niemieckimi mediami drukowanymi i internetowymi. Od 2011 roku prowadzi stałą kolumnę w dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Za swoją opowieść Vielleicht Esther otrzymała w roku 2013 nagrodę imienia Ingeborgi Bachmann, w 2014 roku nagrodę magazynu kulturalnego stacji telewizyjnej ZDF Aspekte, a w 2015 roku nagrodę im. Ernsta Tollera i nagrodę literacką im. Schubarta.

Recenzje:

1.

projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt