Martin Mosebach

Książę mgieł

Powieść ukazała się w przekładzie Krzysztofa Jachimczaka nakładem
warszawskiego wydawnictwa "Twój Styl" w czerwcu 2006, 284 s.
(wydanie oryginalne: Der Nebelfürst. Eichborn Verlag, Frankfurt am Main 2001)


Bohater tej historii niczego nie przeczuwa. Theodor Lerner, dziennikarz, nie przeczuwa zwłaszcza, że osoba, którą spotyka na swojej drodze, jest hochsztaplerką. Kobieta wysyła go zdezelowanym parowcem do Arktyki, aby w imieniu niemieckiego cesarza zaanektował jakąś bezpańską wyspę. Lerner wyrusza pod pretekstem poszukiwania zaginionego polarnika. Niezła bajeczka, powiedziałby ktoś. Ale bynajmniej.
W leksykonie Meyera pod hasłem "Wyspa Niedźwiedzia" czytamy: "W 1898 roku na zlecenie pewnego hamburskiego syndykatu Niemiec Theodor Lerner objął w posiadanie te 85 kilometrów kwadratowych na rzecz Rzeszy Niemieckiej". A więc zdarzenie prawdziwe, kawałek nader dziwacznej historii podbojów kolonialnych, jakieś niedorzeczne przedsięwzięcie, farsa, która doprowadza do kłótni politycznych i gorączkowych depesz między Berlinem i St. Petersburgiem.

Martin Mosebach odmalowuje tableau późnego XIX wieku, fascynująco i misternie zarazem, wirtuozowsko i dowcipnie. Nie nazbyt dba o fakty historyczne. Jego precyzyjny język i dokładne spostrzeżenia sprawiają, że świat, który kreuje, odzwierciedla w dużym stopniu rzeczywistość dzisiejszą. Powieść ta jest "epicką formą terytorialnej aneksji i pokazuje, czym właściwie jest literatura: podróżą w nieznane, tak dla autora jak dla czytelnika", pisze zachwycony krytyk.


Foto: Susanne Schleyer

Martin Mosebach, urodzony w 1951 roku, ukończył studia prawnicze. Od 1980 roku mieszka we Frankfurcie nad Menem. Obok prozy i poezji pisze artykuły o sztuce i literaturze do gazet, czasopism i dla radia. Publikuje też słuchowiska, sztuki teatralne, libretta (m.in. na potrzeby festiwalu w Salzburgu, dla Opery we Frankfurcie nad Menem i dla Orkiestry Barokowej we Fryburgu), a także scenariusze filmowe. Rzeczywisty rozgłos zyskał jednak dopiero dzięki powieści Książę mgieł. Wcześniejsze powieści to m.in. Westend (1992), Die Türkin (1999), Eine lange Nacht (2000). Spośród wielu nagród, jakie otrzymał, należy wymienić nagrodę im.Heinricha von Kleista (2002), profesurę Fundacji Warburga (2004), nagrodę Frankfurckiego Domu Literatury (2004) oraz nagrodę literacką Kranichsteiner Literaturpreis (2005).

Recenzje:

1.

2.
projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt