Walter Moers

13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia

Książka ukazała się w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego nakładem gdańskiego wydawnictwa słowo/obraz terytoria w maju 2007 roku, 695 stron.
(wydanie oryginalne: Die 13 1/2 Leben des Käpt'n Blaubär, Eichborn Verlag, Frankfurt am Main, 1999)


Walter Moers, który zdobył sławę jako autor komiksów, odkrył kontynent zwany Zamonią, fantastyczny świat, w którym wiedzie niebezpieczne, pełne przygód i przyjemności życie niejaki kapitan Niebieski Miś. Mały, golutki miś dryfuje w łupinie orzecha po wodach oceanu, trafia między mikropiratów, odkrywa - w miarę jak dorasta - fantastyczny świat Zamonii, wyrusza w awanturniczą podróż, w czasie której natrafia na niewiarygodne wynalazki, radzi sobie z niebezpieczeństwami i przechodzi zwycięsko różne próby. Niebieski Miś - jak wyjaśnia autor - nie ma jednego życia, tylko 27. Na kilkuset stronicach, które liczy powieść, Walter Moers opowiada słowem i rysunkiem o zaledwie połowie z nich: 13 1/2. Wir fantazji autora przenosi czytelnika do Zamonii, czyni go Zamonianiem i pozwala mu bez reszty zanurzyć się w tym dziwnym świecie, w którym nie obowiązują zwykłe prawa i możliwe są dzięki temu różne cuda.

Walter Moers urodził się w roku 1957 w Hamburgu, gdzie mieszka do dzisiaj. Początkowo wykonywał różne prace dorywcze, następnie zaczął naukę w szkole handlowej, jednocześnie sam ucząc się rysunku. Nie ma jednak ani wykształcenia graficznego, ani nie ukończył studiów artystycznych. Najsłynniejsze ze stworzonych przez niego postaci komiksowych, to "das kleine Arschloch" (mały dupek), przemądrzały i bezczelny chłopaczek, który z reguły okazuje się mądrzejszy od dorosłych, "der alte Sack" (stary zgred), emeryt na wózku, w sarkastyczny sposób komentujący swoje otoczenie, oraz "Adolf, der Nazi" (Adolf nazista), absurdalna i śmiała interpretacja Adolfa Hitlera.

Do serii powieści o fikcyjnej Zamonii należą obok książki 13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia także Ensel und Krete, rzecz napisana z perspektywy zamońskiego autora Hildegunsta von Mythenmetza, jak też Rumo & Die Wunder im Dunkeln oraz Die Stadt der träumenden Bücher. Powieść Wilde Reise durch die Nacht powstała na kanwie 21 ilustracji autorstwa francuskiego rysownika Gustave Doré, wokół których Moers konstruuje swoją opowieść - jest to zatem swoiste odwrócenie istoty ilustracji.

Notorycznie unikający pokazywania się na forum publicznym pisarz otrzymał w roku 2005 Nagrodę Fantastyki miasta Wetzlar. Moers nie pojawił się na ceremonii wręczenia nagrody, przesyłając jedynie do odczytania mowę dziękczynną, napisaną w imieniu zamońskiego pisarza Hildegunsta von Mythenmetza. Ta groteskowa zabawa w ciuciubabkę znalazła swe ukoronowanie w jednym z niewielu wywiadów, jakich udzielił autor, gdzie znajdujemy następującą wypowiedź: "Moje książki opracowują niewidomi redaktorzy, którym wcześniej wyrwano język, a w mojej następnej książce zakładka będzie zrobiona ze sprasowanego uranu". Książki Waltera Moersa, przełożone na wiele języków, ukazują się w milionowych nakładach, m.in. także w USA.

Recenzje:

1.

Agnieszka Wolny-Hamkało, Piekielna piosenka, "Polityka", 20.07.2007

2.

Max Fuzowski, Miś w kamuflażu idei, "Dziennik", dodatek Kultura, 10.08.2007

3.

Tomasz Kupiecki, Postmodernistyczny La Fontaine, "Newsweek Polska", 26.08.2007

4.

Uwielbiam śmiech i przerażenie, z Walterem Moersem rozmawia Max Fuzowski, "Dziennik", dodatek Kultura, 10.08.2007

5.

Anna Maria Czernow, Niech żyje król blagiatorów!, "Nowe Książki", nr 9/2007

6.
Marta Drozdek, 13 i 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia, portal katedra.nast.pl, 28.09.07
7.
Paweł Matuszek, Blagobajka, "Nowa Fantastyka", 07.2007
projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt