Georg Klein

Barbar Rosa. Historia detektywistyczna

Powieść ukazała się w przekładzie Krzysztofa Jachimczaka nakładem warszawskiego wydawnictwa Sic! w październiku 2006, 160 stron.
(wydanie oryginalne: Barbar Rosa. Eine Detektivgeschichte.
Rowohlt Verlag Reinbek, I wyd. Alexander Fest Verlag, Berlin 2001)


Opowiedziana w powieści Barbar Rosa historia została określona w podtytule jako detektywistyczna. I rzeczywiście: już na samym początku detektyw Mühler odbiera telefon przyjaciela z lat młodości, niejakiego Hannsi, obecnie pracownika jakiejś tajemniczej firmy. Zaginął transport pieniędzy, Mühler ma to wyjaśnić.
Mühler jest dziwnym detektywem. Nie jest typowym bohaterem, nie prowadzi samochodu, jest alergikiem i wrakiem człowieka po długotrwałej kuracji odwykowej. I najczęściej nie ma pieniędzy. Rozpoczyna śledztwo, w którym napotyka coraz to nowe niewiadome. Dochodzenie kończy się absurdalną inscenizacją wokół pieniędzy, maszyn i śmierci, aukcją sztuki, w której Mühler uczestniczy jako niewidoczny statysta.

Georg Klein czerpie po mistrzowsku z zasobów literatury gatunku i buduje w subtelny sposób nieprawdopodobne sytuacje. Bawi się rekwizytami kryminału i układa z nich fascynujący tekst. Język, jak zauważono w jednej z recenzji powieści, posłużył mu do utkania "wszystkiego w jeden wielki psychodeliczny wzór, który ciągle się przesuwa, pulsuje, to ściąga, to znów rozciąga". Zawieszona pomiędzy rzeczywistością i złudą, między jasnością i mrokiem, powieść mieni się jak w grze świateł. To, co Mühler mówi o sobie, odsłania fantastycznie irytujące granice jego języka: "Staram się podczas wykonywania każdego zlecenia brnąć w coraz większą głupotę, żeby nabyć pokory, której nam trzeba, aby sprostać własnej niemocy i rozbuchaniu tego świata".


Foto: Jürgen Bauer

Georg Klein, urodzony w 1953 roku w Augsburgu, mieszka w Berlinie i Wschodniej Fryzji. Studiował germanistykę, historię i socjologię w Berlinie. Znany od 1984 roku dzięki licznym opowiadaniom, zebranym m.in. w tomach Anrufung des Blinden Fisches (1999) i Von den Deutschen (2002). Rozgłos przyniosła mu opublikowana w 1998 roku powieść szpiegowska Libidissi. W 1999 roku otrzymał nagrodę im. Braci Grimm, a w roku 2000 nagrodę im. Ingeborgi Bachmann. W 2004 roku ukazała się jego powieść Die Sonne scheint uns. Powieść Barbar Rosa krytyka uznała za najlepsze jak dotąd dzieło Kleina.

Recenzje:

1.

projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt