Thomas Glavinic

Za sprawą nocy

Powieść ukazała się w przekładzie Alicji i Jacka St. Burasów nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w październiku 2008, 311 s.
(wydanie oryginalne: Die Arbeit der Nacht. Carl Hanser Verlag, München Wien 2006


Jak żyć w świecie, z którego przez noc zniknęło nagle wszelkie życie? W świecie, w którym jest się życiem jedynym?
Trzydziestokilkuletni Wiedeńczyk któregoś ranka nie znajduje na wycieraczce codziennej gazety, z radia dobiega tylko szum, ekran telewizora pozostaje pusty, internet nie działa, dziewczyna nie odpowiada na SMS-y, ojciec nie podnosi słuchawki telefonu. Na ulicy, o tej porze zwykle wypełnionej zgiełkiem, zupełna cisza: ani śladu pojazdów, a także ludzi. Nie słychać nawet ptaków...
Dzień mija Jonaszowi na poszukiwaniu choćby najmniejszych przejawów życia. Bez rezultatu. Miasto jest całkowicie wymarłe. Puste. Nieruchome.
Co mogło się wydarzyć tej nocy? Jaka tajemnicza siła spowodowała, że ludzie nagle zniknęli bez śladu? I gdzie się podziali? I dlaczego on jeden ocalał z tej katastrofy?
Co więcej, Jonasz stopniowo uświadamia sobie, że być może jest w ogóle jedynym człowiekiem, który pozostał na Ziemi. Bo wszelkie połączenia ze światem są martwe, jakby nigdzie - nigdzie - nie było nikogo, kto mógłby nadać lub odebrać jakąkolwiek wiadomość. Ale czy to możliwe? I czy człowiek jest w stanie pogodzić się z taką możliwością?
Jak żyć w świecie absolutnej i ostatecznej samotności?

Thomas Glavinic (ur. w roku 1972 w Grazu), prozaik austriacki, zanim poświęcił się literaturze, był taksówkarzem i pisał teksty reklamowe. Debiutował powieścią "szachową" Carl Haffners Liebe zum Unentschieden (1998, Miłość Carla Haffnera do remisu), sam jako nastolatek będąc w swojej grupie wiekowej jednym z najlepszych szachistów austriackich. W powieści Susi (2000) rozprawił się ze zjawiskiem korupcji w piłce nożnej, a w powieści kryminalnej Der Kameramörder (2001, Morderca z kamerą), za którą otrzymał nagrodę im. Friedricha Glausera, poddał surowej krytyce świat mediów. Z uznaniem zarówno recenzentów jak i czytelników spotkała się jego powieść satyryczna Wie man leben soll (2004, Jak powinno się żyć). Powieść Za sprawą nocy (2006) była nominowana do nagrody Deutscher Buchpreis, jednej z najważniejszych nagród literackich w Niemczech, ale jej nie otrzymała. Rozczarowany autor "zemścił się" rok później na środowisku krytyków i jurorów literackich, w zabawny i złośliwy sposób portretując je w powieści Das bin doch ich (To przecież ja). Jest także autorem opowiadań, słuchowisk i reportaży.

Recenzje:

1.

2.
Magdalena Galiczek, Za sprawą nocy, portal www.granice.pl, grudzień, 2008
3.
Elżbieta Sobolewska, Ten, kto ma wszystko, nie ma nic, Nowe Książki, 1/2009
projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt