Dieter Forte

Wzór

Powieść w przekładzie Marii Przybyłowskiej i Elizy Borg ukazała się w maju 2006 roku nakładem wydawnictwa "Książnica" w Katowicach, 256 s.
(wydanie oryginalne: Das Muster. S. Fischer Verlag, Frankfurt a. Main 1992)


Wzór to pierwsza część trylogii, opowiadającej dzieje włosko-francuskiej rodziny Fontana, trudniącej się tkaniem jedwabiu, oraz polskiej rodziny górniczej Łukaczy. Po trwającej setki lat tułaczce po całej Europie obie rodziny spotykają się w Nadrenii. Powieść jest początkiem wielkiego eposu rodzinnego, rozpoczynającego się w średniowieczu od cesarza Fryderyka II i jedwabnego wzoru na płaszczu koronacyjnym, a kończącego się na gruzach minionego wieku. Rodzina Fontana jest wysoko ceniona za swoją pracę, jednocześnie jednak prześladowana za umiłowanie wolności, toteż musi wyemigrować z Lukki przez Florencję i Lion aż do Nadrenii, gdzie osiedla się w Düsseldorfie.
Tam los styka ich z polską rodziną górniczą Łukaczy, która ma nadzieję na lepsze życie w Zagłębiu Rury, rozkwitającym wówczas regionie przemysłowym. Pod koniec powieści Wzór, w roku 1933, obie rodziny łączy wesele młodych z obu rodzin. Ponieważ dokładnie w momencie, gdy fotograf robił zdjęcie ślubne, przyszła wiadomość o samobójczej śmierci Żyda, znajomego obu rodzin, zdjęcie ukazuje grupę ludzi, którzy "z przerażeniem w oczach patrzą na coś za plecami fotografa, zupełnie jakby wszyscy w jednej i tej samej chwili ujrzeli przyszłość".

Następne części trylogii: Tagundnachtgleiche oraz In der Erinnerung, opowiadają historię rodzinną - tym razem z silnie zarysowanym autobiograficznym wątkiem - obejmującą lata trzydzieste, lata drugiej wojny światowej i wreszcie czasy morza ruin z okresu tużpowojennego. Wszystko to - jak stwierdził jeden z krytyków - autor "opowiada bez cienia złudzeń, a zarazem z gorącym uwielbieniem dla drugiego człowieka".


Foto: Brigita Krause

Dieter Forte urodził się w roku 1935 w Düsseldorfie, zmarł 22 kwietnia 2019 r. w Bazylei. Mieszkał i tworzył w Bazylei i w Davos. Od roku 1971 był etatowym dramaturgiem teatru w Bazylei, gdzie współpracował z Wernerem Düggelinem i Hermannem Beilem. Początkowo znany był przede wszystkim jako dramatopisarz. Debiutował w roku 1970 mającą prapremierę w Bazylei sztuką Martin Luther & Thomas Müntzer oder Die Einführung der Buchhaltung, która zdobyła światowy rozgłos. Sztuka ta była wstępem do trylogii, której dalsze części stanowiły dramaty Jean Henry Dunant oder Die Einführung der Zivilisation (1978) oraz Das Labyrinth der Träume oder Wie man den Kopf vom Körper trennt (1983).
Pod koniec lat osiemdziesiątych Forte wrócił do Davos i rozpoczął pracę nad swoją trylogią powieściową. Jest też autorem licznych słuchowisk i spektakli telewizyjnych. W roku 2004 ukazała się jego powieść Auf der anderen Seite der Welt. Forte jest laureatem wielu nagród, takich jak Basler Literaturpreis (1992), Bremer Literaturpreis (1999), Ehrengabe der Düsseldorfer Heinrich-Heine-Gesellschaft (2003), Hans-Erich-Nossack-Preis (2004) oraz Niederrheinischer Literaturpreis (2005).

Recenzje:

1.

2.
projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt