Catalin Dorian Florescu

Jacob postanawia kochać

Powieść ukazała się w przekładzie Marii Przybyłowskiej w styczniu 2016 roku nakładem wydawnictwa Pogranicze w Sejnach, 335 stron.
(wydanie oryginalne: Jacob beschließt zu lieben. C. H. Beck Verlag, München 2010)


Akcja powieści toczy się między końcem lat 20-tych a początkiem lat 50-tych XX wieku w rumuńskiej wsi Triebswetter, założonej i zamieszkałej przez już to Lotaryńczykow, już to Szwabów, którzy w XVIII wieku, trapieni plagami ustawicznych wojen, biedy i głodu, wywędrowali, skuszeni obietnicami austriackiej cesarzowej Marii Teresy, z niemiecko-francuskiego pogranicza do rumuńskiego Banatu, aby zaludnić i ucywilizować te zaniedbane wówczas peryferie monarchii austro-węgierskiej. Tytułowy Jacob jest późnym potomkiem władającego wsią rodu Obertinów, i to jego losy, od narodzin na kupie gnoju, poprzez okres dorastania w wiecznym konflikcie z ojcem, wżenionym w rodzinę Obertinów przedsiębiorczym przybłędą, dramatyczną deportację w czasie II wojny światowej i powrót do Rumunii, gdzie tymczasem zapanował już komunizm, stanowią kanwę tej wyjątkowej opowieści. W tej niezwykle barwnej, krwistej, pełnej dramatycznych zdarzeń i zaskakujących zwrotów sadze rodzinnej, sięgającej w przekazanych przez tradycję relacjach także w mroczną, obfitującą nieraz w przejmujące wydarzenia osiemnastowieczną i jeszcze dalszą przeszłość, pojawia się długi szereg bardzo sugestywnie sportretowanych postaci, i to im poświęca autor największą uwagę, próbując dotrzeć do motywów ich postępowania i je zrozumieć.


Catalin Dorian Florescu, ur. w 1967 r. w Timiszoarze w Rumunii, w roku 1982 zbiegł z rodzicami do Szwajcarii. Mieszka w Zurychu, gdzie w 1995 r. ukończył studia wyższe na wydziale psychologii i psychopatologii, a dziś żyje jako pisarz, psycholog i psychoterapeuta. Za swoje powieści Wunderzeit (2001, Czas cudów), Der kurze Weg nach Hause (2002, Krótka droga do domu), Der blinde Masseur (2006, Ślepy masażysta) i Zaira (2008) otrzymał wiele nagród, m. in. nagrodę promocyjną im. Chamisso i nagrodę im. Anny Seghers. Książki te zostały przełożone na wiele języków europejskich. Jego powieść Jacob postanawia kochać (2011, Jacob beschließt zu lieben) nagrodzona została w 2011 r. najbardziej prestiżową literacką nagrodą szwajcarską Schweizer Buchpreis. W 2012 r. pisarz otrzymał literacką nagrodą im. Josefa von Eichendorffa za całokształt twórczości. Powieść Jacob postanawia kochać to jego pierwsza książka, przełożona na język polski.

projekt | książki/autorzy | imprezy | informacje | echa medialne | linki | kontakt